14 marca 2015

Piaskownica z płyty OSB-3, styl, niepowtarzalność i wytrzymałość

Za oknami już prawie widać wiosnę (chociaż w momencie pisania tego postu znowu zaczęło prószyć śniegiem :) ) dlatego zgodnie z planem czas rozpocząć nowy sezon swojego hobby, projektów OSB. Dokończyłem warsztat i doposażyłem go przez zimę (frezarka górno-wrzecionowa i szlifierka mimośrodowa) i można zacząć realizować swoje założenia.
Jednak w międzyczasie okazało się że piaskownica moich dziewczynek jest już w opłakanym stanie (została na zimę niezakonserwowana na zewnątrz, a że jest z drewna sosnowego - czyli nie za bardzo odpornego - raczej nie opłaca się jej ratować) dlatego pierwszym nowym projektem jest właśnie piaskownica.
Płyta OSB sama w sobie jest wodoodporna, także dobrze zakonserwowana i pomalowana jest zdecydowanie bardziej odporna i wytrzymała od nawet najlepiej zakonserwowanego drewna miękkiego, (przy zdecydowanie niższej cenie, i o wiele bardziej unikalnym/stylowym wyglądzie)

Założenia:
- piaskownica kryta
- spora ilość powierzchni płaskich (babki, siedzenie)
- piaskownica wyższa niż standardowe piaskownice z Allegro.
- jak najmniejsza ilość łączeń - codzienne przykrywanie i zabezpieczanie piaskownicy plandeką w sezonie jest dość uciążliwe
- zintegrowany system zamykania
- konstrukcja umożliwia rozmontowanie i zmontowanie piaskownicy w kilka minut - chęć składani, rozkładania poza sezonem
- kolorowa i wytrzymała (minimum kilka lat)



Informacje:
- płyta OSB-3 22mm - zużycie to: trzy, dwie lub jedna płyta. Przy moich wymiarach zużyję dwie całe płyty i dwa małe kawałki z trzeciej płyty (moim celem nie była optymalizacja materiału, gdyż mam jeszcze sporo odpadów takiej płyty, z których dotnę dwa brakujące kawałki). W wpisie z wykonania dołączę trzy projekty takiej piaskownicy (oryginalny, na dwie płyty i na jedną płytę)
- przykrycie w pełni zintegrowane z piaskownicą, na listwie zawiasów (4 listwy), które po otwarciu powiększa powierzchnię płaską do zabawy, idealną do robienia małych precyzyjnych babek ;)
- wysokość piaskownicy to 30 cm - to da wystarczającą ilość piasku do kopania i zabawy :)
- konstrukcja pionowych płyt odpowiednio docięta i zakładana na siebie, co umożliwi ich zamontowanie bez użycia łączeń, całość będzie trzymało tylko 12 konfirmat łączących górne płyty siedziska do pionowych elementów podstawy. Dzięki odpowiednim podporą jakie tworzą elementy pionowe nie trzeba większej ilości łączeń.
- każda płyta będzie wyszlifowana szlifierką mimośrodową papierem 100 a następnie 200, a zewnętrzne krawędzie piaskownicy zaokrąglone frezarką
- całość będzie pomalowana kolorową bejcą lub emalią, jeszcze nie zdecydowałem, będę wcześniej robił próby, a po wierzchu będzie dodatkowo lakier bezbarwny do zewnątrz, półmat. Tak żeby wygładzić powierzchnie. Docelowy efekt to powierzchnia gładka, kolorowa z lekko widoczną strukturą płyty OSB. Pionowe elementy tylko zostaną zaimpregnowane impregnatem bezbarwnym i polakierowane przeźroczystym lakierem półmatowym (tym samym co resztę)

Poniższa wizualizacja nie zawiera zaokrągleń i wielu szczegółów (podstawki pod przesłonę, rączka do klapy itp.) one będą zawarte w projekcie.


3 komentarze:

  1. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Projekt jest bardzo fajny i myślę, że jak najbardziej w takiej piaskownicy każde dziecko będzie się z miłą chęcią bawiło. Ja od razu polecam doskonały piasek atestowany http://piasekatestowany.pl/ aby ta zabawa przede wszystkim była czysta i bezpieczna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń